• EN
  • TR

Sürdürülebilir Kampüs

Küresel ölçekte yaşanan hızlı kentleşme ve nüfus artışı son yıllarda ciddi çevresel sonuçlara neden olmaktadır. Sürdürülebilirlik gereksinimi her zaman olduğundan çok daha önemli bir hale gelmiştir. Sürdürülebilirlik kavramı, ilk olarak 1987 yılında Birleşmiş Milletler Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu (WCED) tarafından hazırlanan Brundtland Raporu’nda kullanılmış ve gelecek nesillerin çevresel haklarına dikkat çekilmiştir.

Yeditepe Üniversitesi, pek çok konuda lider bir kuruluş olarak; çevresel farkındalık ve sürdürülebilirlik konularında da topluma öncülük etme hedefini benimsemiştir. Yeditepe Üniversitesi, sürdürülebilir bir kampüs yaşamı oluşturmak için sürdürülebilirlikle ilgili çeşitli çabalar göstermektedir. Sürdürülebilirlik uygulamaları için dikkate alınan başlıca kategoriler; kampüs yerleşimi ve altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atıklar, su kaynakları, ulaşım ve eğitim olarak belirlenmiştir.

Yeditepe Üniversitesi, UI GreenMetric katılımcısı olarak World University Rankings Network (UIGWURN) üyesidir. UI GreenMetric, üniversitelerde sürdürülebilirlik konusunda dünyadaki ilk ve tek derecelendirme kuruluşu olarak kabul edilmektedir. Sürdürülebilirlikle ilgili farkındalığı arttırmak ve eyleme geçmek için oluşturulmuş bir platformdur. UI GreenMetric Üniversite Sürdürülebilirlik Derecelendirmesi, üniversite kampüslerindeki sürdürülebilirlik çabalarını değerlendirmekte ve karşılaştırmasını yapmaktadır. UI GreenMetric World University Rankings Network (UIGWURN), tüm dünyadan 75 ülkedeki 515 katılımcı üniversiteden oluşmaktadır. Katılımcı üniversiteler sürdürülebilirlikle ilgili en iyi uygulamalarını paylaşarak dünya çapında bir iletişim ağı kurmaktadırlar.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK UYGULAMALARI


Yeditepe Üniversitesi’ndeki Güneş PanelleriYeşil Bina Uygulamaları (Doğal Aydınlatma / Doğal Havalandırma)Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisiİnorganik Atıkların Geri DönüşümüOrganik Atıkların DeğerlendirilmesiToksik Atıkların BertarafıDamla Sulama Sistemi                                                         Otomatik Bahçe Sulama Sistemi                                               Kampüs Tuvalet Sistemi​

                                                                             Geri Dönüşümlü Suyun Kullanımı  


          
Enerji Verimli Cihazların Kullanımı


     Otomatik Kapı Sensör Sistemi                                                                       

Otomatik Yangın Alarm Sensör Sistemi


Otomatik Aydınlatma Sensör Sistemi