Bilinçsizce Sarımsak Tüketmek Kanama Riskini Artırabilir

Sağlıklı kalmak adına kullanılan bitkisel ürünleri tüketirken çok dikkatli olmak gerekiyor. Zira kontrolsüz tüketim farklı sorunlara neden olabiliyor. Dikkat edilmesi gereken ürünlerden biri de sarımsak. Sarımsağın birçok kan sulandırıcı ile birlikte kullanıldığında kanama riskini artırdığını belirten Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, özellikle ameliyat öncesi ve sonrasında sarımsak yemenin doğru olup olmadığını anlattı.

Özellikle koronavirüsle mücadele günlerinde sarımsak tüketimi arttı. Peki, fazla sarımsağın zararı var mıdır? Uzmanlar, sarımsağın birçok kan sulandırıcı ile birlikte kullanıldığında, kanama riskini artırdığını belirtiyor.

Bitkisel ürünlerin birçoğu, zararı olmadığı düşüncesiyle rastgele kullanılırken, bilinçsizce kullanılan gıda takviyeleri ve bitkisel adıyla satılan ürünler zarar verebiliyor. Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, bu tür ürünlerin, tüketilen başka ilaçlar ve gıdalarla etkileşime girebileceğini belirterek uyarılarda bulundu.

Açıklamalarda bulunan Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Kantarcı “Örneğin sarımsak, birçok kan sulandırıcı ile birlikte kullanıldığında, kanama riskini artırıyor. Bu nedenle özellikle ameliyat öncesi ve sonrasında, sarımsak yemek, cerrahi alanda artan kanama nedenlerinden biri olabilir.” dedi.

Haberin devamı www.yeditepehastanesi.com.tr web sitemizde

Basın Yansımaları: aksam.com | hurriyet.com | gazetevatan.com | cnnturk.com | sabah.com