Glokom Katarakt Dergisinin “2018 Yılı En İyi Araştırma Ödülü” nü kazandık.

‘’Kapsüler Blok Sendromunun Ön Segment Optik Koherens Tomografisi ile Görüntülenmesi ‘’ makalesi ile Journal of Glaucoma and Cataract / Glokom Katarakt Dergisinin “2018 Yılı En İyi Araştırma Ödülü”  nü kazandık.

Journal of Glaucoma and Cataract /Glokom- Katarakt Dergisi, glokom ve katarakt ile ilgili, uluslararası düzeyde nitelikli ve bilimsel orijinal araştırmaları yayınlayan Gazi Göz Vakfına ait bir dergidir. Bu dergi, glokom, katarakt  ve gözün ön segmenti ile ilgili, yayın dili İngilizce ve Türkçe olan, bağımsız ve önyargısız çift-kör hakemlik ilkelerine dayanan uluslararası periyodik bir dergidir.

Gazi Göz Vakfı 2018 yılına ait tüm çalışmalar değerlendirilmiş ve makalemiz 2018 yılında yayınlanan en iyi araştırma olarak seçilmiştir.  

Bu çalışmada, fakoemulsifikasyon ve göz içi lensi implantasyonu uygulanarak gerçekleştirilen katarakt ameliyatlarından sonra geç evrede gelişebilen Kapsüler Blok Sendromu Ön Segment Optik Koherens Tomografisi yöntemi ile değerlendirilmiştir.  Kapsüler Blok Sendromu ameliyattan yıllar sonra gelişebilen, göz içi merceği ile lens kapsülü arasında hücresel mayi birikmesi ile ve görme azlığı ile karakterize sendromdur. Göz içi merceğinin bozulması ile karışabilen bir durumdur. Optik Koherens Tomografi göz hastalıklarında kullanılan bir görüntüleme yöntemi olup, detaylı olarak biyolojik dokuların iç yapılarının kesitsel görüntülerini oluşturur. Biz bu yöntemle Kapsüler Blok Sendromu düşündüğümüz hastaları değerlendirerek kesin tanıyı koyduk ve dakikalar içinde lazerle tedavilerini gerçekleştirdik; hastalarımız bu sayede tekrar net ve güzel görmelerine kavuştular.

Prof. Dr. Raciha Beril Küçümen

Doç. Dr. İlke Bahçeci Şimşek