Kapalı Havaların Kötü Hissettirmesinin Nedeni, Sosyal Aktivitelerin Azalması

Bulutlu ve yağmurlu havada kimi huzur bulduğunu anlatıyor, kimi “Sokakta yaşayan insan ve hayvanlar olmasa hep yağmur yağsın isterdim” diyor. Yağmurda yürürken ıslanmanın ve üşümenin ona bu dünyaya ait hissettirdiğini söyleyen de var. Kışa yaklaştığımız bu günler için “Tam benim havalar” diyenler anlatıyor... (Uygar Taylan / Hürriyet)

Yazın o içimizi ısıtan güneşinin yerini kapalı bir hava aldı... Artık daha karanlık sabahlara uyanıyoruz, akşam 6.00 olmadan gökyüzü kararıyor. Bunların genellikle insanlara depresif hissettirdiği düşünülür. Oysa tam tersi, kapalı havayı seven, yağmur yağmasını sevinçle karşılayanlar da var. Onlar ‘pluviofil’ler... Yağmur yağdığında mutlu olan ve huzur bulanlar için kullanılan bir terim bu... Onlardan birkaçıyla konuştuk; sohbahar ve kışın genel olarak ruh halimizi nasıl etkilediğini de psikolog Dr. Ezgi Soncu Büyükişcan’a sorduk: “Hava ne kadar soğuk ve kapalı olursa olsun günlerce eve kapanmamak, dışarı çıkıp sosyal ilişkilerimizi sürdürmek önemli” diyor.

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Psikolog Dr. Ezgi Soncu Büyükişcan:

Araştırmalar hava durumuyla ruhsal durum arasındaki ilişkinin sanıldığından çok daha zayıf olduğunu gösteriyor. Bu ilişki, daha ziyade bireysel faktörlere bağlı. Bir kişinin hayatında mutlu olarak nitelendirebileceği deneyimleri kapalı hava koşullarıyla ilişkiliyse böyle havalardan hoşlanması daha muhtemel. Veya depresyona eğilimli bir ruhsal durumu varsa soğuk ve karanlık Kış günleri o kişiyi diğer insanlardan çok daha fazla etkileyebilir. Güneşten aldığımız D vitamininin düşük olmasının, depresyon ve olumsuz duygu durumuyla ilişkisi olduğunu gösteren araştırmalar da var.

Kişisel deneyimlerimize ek olarak kapalı havaların kötü hissettirmesinin nedenlerinden biri, böyle havalarda sosyal aktivitenin de kısıtlanması... İnsanlar kapalı, soğuk, yağmurlu havalarda daha az dışarı çıkma ve sosyalleşme eğiliminde oluyor; bu da uzun vadede kendilerini daha yalnız ve depresif hissetmelerine neden olabiliyor.

Hava ne kadar kapalı olursa olsun günler boyunca eve kapanmamak, dışarı çıkıp sosyal ilişkilerimizi sürdürmek önemli. 20 dakikalık bir egzersiz bile iyi hissetmemize yardımcı olacaktır.

Basın Yansımaları: hurriyet