Prof. M. Zahit Büyükişliyen, 2018 yılı Çağdaş Sanatlar Vakfı (ÇAĞSAV) tarafından onur ödülüne layık görüldü.

Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar ve Resim Bölümü öğretim üyesi Prof. M. Zahit Büyükişliyen, 2018 yılı Çağdaş Sanatlar Vakfı (ÇAĞSAV) tarafından onur ödülüne layık görüldü.

ÇAĞSAV Onur Ödülleri Zahit Büyükişleyen ile Çankaya Belediyesi'ne Ödüller 18 Mart'ta törenle sunulacak.

Çağdaş Sanatlar Vakfı-ÇAĞSAV’ın, olağanüstü başarıları, olumlu çalışmaları ve sanata destekleri nedeniyle öne çıkan gerçek ve tüzel kişileri ödüllendirmek, bu kişilere toplumun şükranlarını sunmak amacıyla 2001'den bu yana sürdürdüğü ÇAĞSAV Onur Ödülleri'nin, 2018 yılı için kişisel olarak ressam-eğitimci Zahit Büyükişleyen'e, kurumsal olarak da Ankara'daki Çankaya Belediyesi'ne, verilmesi kararlaştırıldı. Ödüller 18 Mart 2019 Pazartesi günü saat 18.30'da Ankara'da, Erimtan Müzesi'nde düzenlenecek törenle sunulacak.

Vakıf Yönetim Kurulu'nda gösterilen adaylar arasından yönetmelik hükümlerine göre yapılan oylama sonucu 2018 yılı için verilmesi kararlaştırılan ödüllerin gerekçelerini ÇAĞSAV Başkanı Şefik Kahramankaptan şöyle açıkladı:

ÇAĞSAV Onur Ödülü Heykelciği 2018 (Kişisel): Ülkemizi katıldığı sanat organizasyonları ve açtığı sergilerle yurt dışında başarıyla temsili, soyut peyzaj resmine yepyeni bir anlayış getirmesi, pek çok sanatçı yetiştirmesi ve önemli soyut örnekleri Türk resim arşivlerine kazandırması nedeniyle Ressam–Eğitimci Zahit Büyükişleyen'e verilmiştir.

ÇAĞSAV Onur Ödülü Heykelciği 2018 (Kurumsal): Başkentin değişik bölgelerine kazandırdığı sanat galerisi, kültür merkezi gibi sanat mekânlarını arttırmaya verdiği önem, bu mekânların kapılarını ulusal ve uluslararası etkinliklere açması, halk sanatları, çağdaş sanatlar ve sahne sanatlarının yaygınlaştırılmasına ayrım gözetmeden verdiği önem ile sağladığı destek nedeniyle Çankaya Belediyesi'ne verilmiştir.

Ödül Töreni, 18 Mart Pazartesi günü saat 18.30'da Ankara Kalesi'ndeki Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'nde yapılacak. Vakıf kurucularından heykeltraş Mehmet Aksoy'un imzasını taşıyan Ödül Heykelciliği bu törende sahiplerine sunulacak.