Üniversitemizin ortak olarak yer aldığı Erasmus+ “Timeline Travel: An Alternative Tool for Architectural History Learning and Teaching” başlıklı proje Avrupa Komisyonu tarafından “İyi Uygulama” seçildi!

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından yürütülen Erasmus Plus Stratejik Ortaklık Yükseköğretim Projeleri kapsamında Üniversitemizin ortak kurum olarak yer aldığı, 2017-1-TR01-KA203-046818 numaralı ve “Timeline Travel: An Alternative Tool for Architectural History Learning and Teaching” başlıklı proje Avrupa Komisyonu tarafından “İyi Uygulama ” seçildi.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Dionysis Goularas’ın yürütücü olduğu Erasmus+ KA203 Yüksek Öğrenim için Stratejik  Ortaklık projeleri kapsamında hibe almaya hak kazanarak  1 Eylül 2017’de başlayan ve iki yıl süren projenin ekibinde farklı disiplinlerden 20 akademisyen görev aldı.

Gaziantep Üniversitesi’nin koordinatörlüğünü yaptığı projede Üniversitemizin yanı sıra, İtalya’dan Bologna Üniversitesi, Polonya’dan Beşeri ve Ekonomi Bilimler Üniversitesi (AHE) ana ortaklar iken, yardımcı ortaklar arasında İngiltere’den Oxford Üniversitesi ve Reading Üniversitesi, Hollanda’dan Radboud Üniversitesi ve Çek Cumhuriyeti’nden Czech Centre for Mediterranean Archaeology yer aldı.

Bu proje, mimarlık tarihini hem akademisyenler hem de öğrenciler için keyifli ve kolay öğrenilir hale getirecek dijital bir uygulama geliştirme hedefiyle yola çıktı. Bir zamandizin (kronoloji) ile bir haritayı temel alan söz konusu uygulama, görselliği ön plana çıkararak mimarlık tarihindeki farklı dönemlerin ve farklı üslupların kolayca anlaşılmasını sağlarken, hem mimarlık tarihi bilgisinin daha kalıcı olmasına hem de mevcut yapılar, şehirler ve üsluplarla ilgili yeni analizler yapılabilmesine olanak tanıyor.

Daha detaylı bilgi için proje web sitesini ve Avrupa Komisyonu Erasmus+ Proje Sonuçları sayfası ziyaret edebilirsiniz.

Proje ekibini çalışmalarından dolayı tebrik ediyor; başarılarının devamını diliyoruz.